ePorady24
Юридичні консультації еПоради24ua | Спадкове право | Спадкування за заповітом і за законом | Стаття
Шукай:
Юридичні консультації
Запитай юриста
Бюлетень
Запишися тут, якщо Ти хочеш отримувати бюлетень
program partnerski
Популярні статті
Популярні запитання
Найновіші статті
Найновіші запитання
Співробітництво
Шукаємо досвідчених спеціалістів з права податкового, цивільного, господарського, сімейного, карного прочитай більше інфоpмації.
Запитай юриста
 
Якщо ти не знайшов(ла) відповіді на своє питання - запитай нашого юриста

Почитай думки клієнтів, які вже скористалися з нашої допомоги (відкрий нове вікно) ››
 • Видається тобі часом, що юристи говорять іноземною мовою? Не у нас! В письмовій юридичній пораді отримаєш не тільки посилання на статті відповідних нормативних актів, а перш за все їх зрозумілу інтерпретацію у відповідності до твоєї конкретної ситуації.

 • Боїшся, що юридична поради може бути неповною або незрозумілою? Не хвилюйся – по отриманні юридичної поради можеш в необмеженій кількості без часового обмеження задавати додаткові питання.

 • Задати питання юристові у нас нічого не коштує. Якщо ціна за юридичну пораду тебе не задовільнить, зможеш без будь-яких зобов’язань відмовитися від послуги.

 • Якщо залежить тобі на швидкій юридичній пораді, то попав ти на добрий юридичний сайт. В типових справах юридичні поради надаємо напротязі 24 годин!

 • Маєш проблеми з правом? Поможемо тобі! Наша команда складається з досвідчених юристів та професійних адвокатів, головним завданням якої є захист інтересів клієнта.

 • Юридичні поради на нашому сайті, це перш за все, зручність – не виходиш із дому, не домовляєшся з юристом, а до цього маєш сталий доступ до юридичної поради!

 • Потрібна тобі конфіденційна юридична допомога? Щоб задати питання у нас, вистачить, що напишеш ім’я і мейл. Не вимагаємо інших особових даних.

Опубліковане: 07.04.2010

Автор: Ірина Ковальчук

Спадкування за заповітом

Висвітлено питання, пов'язані з одним із цивільно-правових інститутів, зокрема заповітом. Визначено поняття "заповіту", його види (секретний, з умовою, натуральний, змішаний та ін.), форму, порядок зміни та скасування.

Вибрані Думки Клієнтів
Я дуже здивована, що зародилася така форма отримання юридичної консультації від юристів, без виходу з дому, що для мене особливо істотне, тому що я опікуюся мамою і онуком. Я дуже рада, що є можливість користуватися юридичними послугами Ваших юристів  і я не завагаюся знову, щоб  скористатися Вашими послугами.  Обов’язково рекомендуватиму Ваш сервіс близьким і знайомим. Я оцінюю на 6, а не тільки на 5.

Спасибо, грамотная и исчерпывающая консультация. Получил ответы на все поставленные вопросы. Также немаловажным считаю оперативность получения ответов.
Владимир

Полученный совет юриста был предоставлен на наивысшем уровне, видно что работают профессионалы, а не студенты. Честно говоря, я не надеялся, что не исходя из дома, я смогу получить юридическую помощь специалистов. Сердечно благодарю.

Дуже прозоре роз'яснення теми, в зрозумілому язиці для людини, що не має, нічого спільного з буквами права. Вичерпні відповіді і справді дуже швидкий і професійний сервіс. Сердечно всім рекомендую.

Писавши свой вопрос к юристам сайта, я уже имел определенные знания по моей проблеме, однако не все положения Гражданского кодекса мне были понятны. Благодаря этому сайту, я получил ответы на все свои сомнения и неясность.

Юридичні послуги на високому рівні. Відповіді написані в зрозумілій мові - це вважаю за великий плюс. Дякую за поради  і рекомендую всім, хто потребує юридичної допомоги, скористатися послугами цього сайту.

I am very satisfied. I am a foreigner and was able to communicate in English. The answers were quite lengthy and sometime very technical, but the lawyer was able to explain things to me in layman's terms in the end.

Перший раз скористався з послуг «інтернет-юристів». Професіоналізм і швидкість відповідей. Задав 5 додаткових питань по справі і отримав вичерпну відповідь. Рекомендую всім! В разі проблем з права в майбутньому, скористаюся знову послугами сайту.

Я назвичайно вдячна і  велике Дякую за надання швидкої, дуже вичерпної і фахової інформації в поданій проблемі. Думаю, що порада допоможе мені в прийнятті однозначного рішення . Я дуже здивована такій професійності  і ретельності  надання послуг.  Всім рекомендую.

Велике спасибі за допомогу. Відповідь я оцінюю як дуже вичерпну і надану в короткий період часу. Що правда не розв'язало це моєї проблеми, але корисні уваги дозволили мені правильно оцінити проблему. Дуже мені подобається можливість задавання додаткових питань.

Я дуже дякую  за обширно надану консультацію щодо моєї проблеми. Я задоволений. Якщо в майбутньому  потребуватиму юридичну пораду, напевно, я звернуся до Вас.


Я дуже задоволений з блискавично даної поради, яка в ясний і зрозумілий для мене спосіб розвіявала мої сумніви.


Швидкі, вичерпні відповіді на питання. Я дуже задоволена і рекомендую  всім!

Супер простое, без ненужной "беготни" получения ответа. Задаешь вопрос и ожидаешь ответа. Открытие. Я получил действительно профессиональный совет. Большое спасибо. Рекомендую.

Благодарю за помощь. Читая опинии о Вас узнал, что Вы добрые юристы, но сейчас по получении ответа, и сам признаю, что на высоком уровне организованный труд. Успехов.

Рекомендую всім сервіс - є справді корисний. Відповіді на питання - зрозумілі, з посиланнями на законодавство і судову практику. Великим плюсом є задавання додаткових питань. І це все в дома... Дякую і бажаю багато клієнтів. Ірина

Я є дуже задоволена Вашим сервісом. З приємністю буду рекомендувати його всім своїм знайомим. Письмова юридична порада була зрозуміла, написана в простій формі.Очікувала на неї півдня. Дуже здивована такій оперативності!

Дуже дякую за вичерпну відповідь. Надання послуги оцінюю на високому рівні. Швидка професіональна консультація. Думаю, що буду користуватися Вашими послугами і рекомендувати знайомим. З повагою, Анатолій.

Благодарю за профессиональную услугу. В будущем воспользуюсь еще из вашего сервиса. Ответы ясны, полны, с ссылкой на законодательство.

Профессионализм! Конкретно, быстро. Я получил исчерпывающие ответы на свои вопросы. Коллектив  фактически заботится о клиентах. Рекомендую всем. Действительно стоит!

 Я очень довольна из такого вида услуг через интернет. Быстро, выгодно, "достава на дом". Рекомендую

Велике спасибі за допомогу , за надання  корисної для мене письмової консультації, яка була для мене змістовна і зрозуміла, і перш за все з посиланням на судові рішення,  а також на чинне законодавство. Можливість написання додаткових питань - це додатковий плюс, завдяки яким можна уточнити інформацію, ще раз запитати про незрозумілі питання, які виникають з відповіді або написати про інтерпретацію юридичних термінів. Завдяки організованій роботі Вашого сайту можна не розмовляючи особисто в зрозумілий спосіб отримати відповіді на питання.

Дуже зручна форма отримання юридичних порад. Добре підготовлена і проста в обслуговуванні система. Вичерпні відповіді.

Сердечно  дякую за швидкі і скурпульозні  відповіді на моє  «мале питання». Наведення в відповіді конкретних статей допомогло  мені захистити свої права. Я знаю, що потрібно робити, який напрямок дій вибрати.  До цього часу я не знала нічого на порушений темат, а тепер я почуваюся сильнішою. Думаю, що то підстава для того, щоб боротися за свої права. Щиро рекомендую всім послуги сервісу.

Професіоналізм і ще раз професіоналізм. Доступно і в простій формі написані відповіді, що є великим плюсом для осіб, які не розбираються на праві і не вміють знайти відповіді на питання, що їх хвилюють.

Я є під величезним враженням від отриманих відповідей на мої питання (головне і додаткове). Вперше я користувалася послугами цього порталу і - я визнаю щиро, що якість наданих послуг - далеко переросла мої очікування. Проблема, з якою я звернулася, була нетипова і вимагала переведення доволі обширного юридичного аналізу. Відповіді були написані дуже ретельно, з врахуванням всіх юридичних нюансів, роз’яснень та інтерпретацій. Заслуговує на увагу факт, що отримані поради були написані прозорим і доступним язиком, що спричинило, що - мимо що я не маю правничої освіти, ані спорідненої, - я не мала жодного клопоту з розумінням посланих мені пояснень. Велике спасибі цілому Колективу Сервісу за відмінне надання послуг. З приємністю всім  рекомендую послуги ePorady24 всім особам, потребуючим швидкої і ретельної юридичної допомоги.

Я користувалася порадами в дорогих юридичних офісах. Нічого не дізналася, але за то  заплатила купу грошей. З приємністю стверджую, що отримані відповіді на мої питання юристами з сервісу були вичерпні і написані "дружелюбною" мовою. Вважаю, що створення цього сайту є чудовим задумом. Я бажаю Вам подальших успіхів і якнайбільше  клієнтів.

Я дякую за поради, я задоволена з Ваших послуг. Не має найменшого порівняння, якщо йдеться про якість Ваших послуг і послуг в адвокатських офісах. У адвокатських офісах,  то шахраї, беруть гроші і замість допомогти, то в моєму випадку ще нашкодили мені, даючи фальшиву інформацію. Я мала щастя, що випадково попала на Вашу сторону.

 В сумме за небольшие деньги - по заданию двух вопросов - я получил существенный юридический совет. После опыта с местными юристами всем заинтересованным рекомендую интернет-сайт eПоради24.

Спасибо за ответы  на все мои вопросы. Аргументы, указанные через юриста наверное, помогут мне в  борьбе за свои деньги. Если   кто-то ищет компетентных юристов, то здесь вы их найдете.

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст. 1233 ЦК України). Із цього визначення треба, насамперед, звернути увагу на термін «особисто», який необхідно тлумачити на предмет того, що тільки особа, яка на законних підставах набула майно, має право ним розпоряджатися. Так, заповіт може посвідчити тільки заповідач особисто. Ніхто інший («від імені і за дорученням») скласти заповіт не має права. Допомога, що може надаватися особам,які мають фізичні вади і не можуть підписуватися особисто, законом не заборонено (ч.2 ст. 1247 ЦК України).


На підставі багатоманітних ознак тих чи інших елементів спадкових правовідносин, наприклад, залежно від змісту заповіту та характеру волевиявлення заповідача доцільно виокремити такі види заповітів:

 

 1. Частковий заповіт - заповіт, в якому охоплена не вся спадщина, а лише певна визначена її частка (ст.. 1236 ЦК України). Наприклад, автомобіль... заповідаю своєму брату... Все інше належне мені майно буде спадкуватися за законом; 
 2. Натуральний заповіт - заповіт, в якому чітко визначено, яке майно переходить у власність до кожного спадкоємця після смерті заповідача;
 3. Пропорційний заповіт - заповіт, в якому частки спадкоємців визначаються рівними або нерівними;
 4. Змішаний - заповіт, в якому певну частину майна заповідач заповідає визначеним особам, а іншу - ділить між спадкоємцями на пропорційній основі;
     5.  Заповіт з умовами:

 

 

 • із заповідальним відказом;
 • з покладенням на спадкоємців обов'язків;
 • заповіт з умовою;
 • заповіт із встановленням сервітуту;
 • заповіт із визначенням спадкоємців;
 • заповіт з позбавленням права на спадкування.

    6. За суб'єктним складом поділяють такі види заповітів:
 • особистий заповіт;
 • заповіт подружжя.

    7. За особливостями процедури посвідчення заповіту можна виділити:
 • секретний заповіт;
 • заповіт з участю свідків.

 


Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю (ч. 1 ст. 1234 ЦК України). Тобто, неповнолітні (за винятком тих, які за законом набувають повної дієздатності до повноліття), особи з обмеженою дієздатністю (наркомани, п'яниці, які в судовому порядку визнані такими), недієздатні (душевнохворі та інші особи, стосовно яких є відповідне рішення суду) права заповідати не мають.


Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб (незалежно від наявності в нього сімейних, родинних стосунків із цими особами), а також інших учасників цивільних відносин (ст. 1235 ЦК України). Зі сказаного вище випливає також і те, що, маючи право призначати спадкоємців, заповідач має право позбавити спадщини тих, хто на неї розраховує (членів сім'ї, родичів). Винятком з цього правила є особи, які мають право на обов'язкову частку в спадщині (неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) і непрацездатні батьки незалежно від змісту заповіту успадковують половину частки, що належала б кожному з них у випадку спадкування за законом (ст. 1241 ЦК України).


Заповідач має право зробити в заповіті заповідальний відказ. Це така умова, від прийняття якої спадкоємцем залежить, чи одержить він майно за заповітом. Так, на спадкоємця, до якого переходить житловий будинок, квартира або інше рухоме чи нерухоме майно, заповідач має право покласти обов'язок надати іншій особі право користування ними . Заповідач може зобов'язати спадкоємця зробити певні дії немайнового характеру, а також вчинити певні дії, спрямовані на досягнення суспільно корисної мети.


Чоловік і дружина мають право скласти спільний заповіт щодо майна, яке належить їм на праві спільної сумісної власності (ст. 1243 ЦК України).


Заповіт складається в письмовій формі, підписується спадкодавцем і посвідчується нотаріусом або іншими уповноваженими особами (ст. 1247 ЦК України).


Заповідач може скласти секретний заповіт. У такому випадку нотаріус при засвідченні заповіту з ним не ознайомлюється. Особа, що склала секретний заповіт, подає його в заклеєному конверті нотаріусові. На конверті повинен бути підпис заповідача. Нотаріус ставить на конверті свій посвідчувальний напис, скріплює його печаткою, в присутності заповідача вкладає конверт із підписами в інший конверт й опечатує (ч. 2 ст. 1249 ЦК України).


Ще одна новація - засвідчення заповіту при свідках. Закон установив обов'язковою при засвідченні заповіту присутність не менше двох свідків, якщо заповідач з об'єктивних причин не може сам прочитати свій заповіт і якщо засвідчує заповіт не нотаріус. Свідки мають бути присутніми і тоді, коли таке засвідчення здійснюється за бажанням заповідача (ст. 1253 ЦК України).


Цивільний кодекс не обмежує право заповідача вносити в заповіт зміни, скасовувати його, встановлювати новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній повністю або в тій частині, у якій він йому суперечить (ст. 1254 ЦК України). При цьому попередній заповіт, скасований наступним, уже не відновлюється, навіть якщо наступний заповіт був скасований чи визнаний недійсним (за винятком випадків, коли причиною недійсності заповіту було те, що на момент його укладання заповідач перебував у стані, коли він не міг керувати своїми діями або зазнав насильства).


Тлумачення заповіту може бути здійснене після відкриття спадщини безпосередньо спадкоємцями. У випадку суперечки між спадкоємцями тлумачення заповіту здійснюється судом (ст. 1256 ЦК України). Окремо закон говорить про можливості визнання заповіту недійсним. Так, заповіт, складений особою, що не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та засвідчення, є нікчемним (ч. 1 ст. 1257 ЦК України), і звертатись до суду з позовом про визнання його недійсним немає необхідності. Якщо ж буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі, то зацікавлена особа може звернутися до суду з позовом про визнання такого заповіту (повністю або в частині) недійсним (ч. 2 ст. 1257 ЦК України).

 

Якщо хочеш дізнатися більше на цю тему – натисни тут >>

 

Оціни придатність тексту:

Оцінка придатності тексту:
Оціни розуміння тексту:

Оцінка розуміння тексту :
Якщо ти не знайшов(ла) відповіді на своє питання - запитай нашого юриста

Почитай думки клієнтів, які вже скористалися з нашої допомоги (відкрий нове вікно) ››

Порекомендуй статтю другові     версія до друку

 

Ірина Ковальчук – Магістер права, випускниця Львівського державного університету внутрішніх справ. Здобула другу вищу освіту «Спеціаліст з права Європейського Союзу» у Варшавському університеті в Польщі. Практичного досвіду роботи набула в нотаріальній конторі в м. Почаїв, в адвокатському бюро в м. Тернополі, а також міжнародній юридичній компанії «Lexine» в Варшаві (Польща). більше інформації »

»Найбільш читані статті в рубриці

29.04.2010 | Що розуміють під терміном «місце відкриття спадщини»?

»Найновіші статті в рубриці

09.12.2011 | Деякі аспекти спадкування
29.04.2010 | Що розуміють під терміном «місце відкриття спадщини»?
29.04.2010 | Час відкриття спадщини як невід’ємна ознака відкриття спадщини
07.04.2010 | Спадкування за заповітом
07.04.2010 | Спадкова трансмісія

»Найчастіше читані питання в рубриці

08.10.2010 | Звільнення від сплати державного мита при оформленні спадщини
30.11.2010 | Пропущення строку для прийняття спадщини
10.06.2011 | Право на обов'язкову частку у спадщині
15.11.2010 | Як прийняти спадок
29.07.2010 | Без державного акту на землю - немає права власності!

»Найновіші питання в рубриці

10.06.2011 | Право на обов'язкову частку у спадщині
30.11.2010 | Пропущення строку для прийняття спадщини
15.11.2010 | Як прийняти спадок
08.10.2010 | Звільнення від сплати державного мита при оформленні спадщини
13.12.2010 | Як уникнути сплати державного мита?
 
Юридичні консультації Юридичні консультації Юридичні консультації
Думки
Юридичні консультації Юридичні консультації Юридичні консультації
Опитування
Які переваги юридичних порад, що даються через Інтернет
Нижча ціна
Швидкість відповіді
Зручність
Анонімність
Ніколи не користувався з інтернетових послуг юридичних

Юридичні консультації Судова практика | Контакт | Наші партнери | Реклама | Про нас | Політика конфіденційності | Порекомендуй сервіс другові